Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
moralność
Artykuły na ten temat
Wielkie pytania na nowo: moralność
Łukasz Lamża
Oto i ostatni dodatek z serii „Wielkie Pytania na Nowo”. Przez dwa lata wspólnie pochylaliśmy się nad następującymi zagadnieniami: matematyka, sztuczna…
Do czego służy stado
Łukasz Kwiatek
Zwierzęta łączą się w grupy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i ułatwić zdobywanie pożywienia oraz płodzenie potomstwa. Ale płacą za to wysoką cenę: muszą…
Wszystkie smaki moralności
Jesse Prinz
,
Maria Hawranek
JESSE PRINZ, filozof: Potrzebujemy moralnej pokory. Każdy z nas mógłby być nazistą, islamskim fundamentalistą czy marksistowskim rewolucjonistą, gdyby urodził…
Spór o fundamenty
Marta Soniewicka
Koncepcja prawa naturalnego obecna jest nie tylko w myśli chrześcijańskiej – leży u źródeł humanizmu, liberalizmu i idei praw człowieka. Jej popularności nie…
Życie na chłodno
Łukasz Jach
Większość z nas przejmuje się cierpieniem bliźnich i przestrzega najważniejszych zasad moralnych. Psychopaci funkcjonują inaczej.
Lepsza jest nicość
Kasper Kalinowski
Wierzą, że życie jest gehenną, nawet jeśli nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego antynataliści mówią wprost: każde kolejne dziecko zwiększa sumę zła…
Sumienni oportuniści
Radosław Zyzik
Badania ekonomiczne pozwalają na ilościowe wyznaczenie poziomu naszej uczciwości. Jest lepiej, niż zakładały klasyczne modele, ale nie mamy szczególnych…
Jedenaste: przemyśl całą dziesiątkę
Marcin Majewski
Wiele nakazów biblijnych, takich jak kamienowanie homoseksualistów i reguły traktowania niewolników, uważamy dzisiaj za niemoralne. Co to mówi o Biblii – i o…
Dług spowszedniał
Marek Rabij
81 mld zł – to wartość niezapłaconych rachunków i rat kredytów polskich gospodarstw domowych.
Nieuchwytna relacja
Piotr Sikora
Czy da się być człowiekiem moralnym, nie wierząc w Boga? Każda jednoznaczna odpowiedź na to pytanie uwikłana jest w doniosłe problemy filozoficzne.
Między religią a moralnością
Kasper Kalinowski
Zdaniem wielu osób religia idzie w parze z moralnością – dlatego nigdy nie wybrałyby one na prezydenta ateisty. Ani nawet nie chciałyby mieć go za sąsiada.
Dekalog do przemyślenia
Ks. Andrzej Szostek
Doktrynę etyczną Kościoła trzeba uwolnić od skostnienia – to jeden z celów, które wyznaczył sobie papież Franciszek. Przyjrzyjmy się, jak chce to zrobić.
I odpuść nam nasze długi…
Prof. David Graeber
,
Tomasz Targański
Prof. DAVID GRAEBER, antropolog, autor książki „Dług”: Pojęcie moralności tkwi korzeniami w języku handlu, ale relacje międzyludzkie powinny opierać się na…
Dobrze wychowani
Łukasz Kwiatek
Wydawałoby się, że odwieczny spór został rozstrzygnięty: rodzimy się dobrzy. Ale nie tak prędko.
Sumienne prawo
Marek Safjan
Nie można zakładać, że poseł katolik będzie tworzył prawo wyłącznie z uwzględnieniem przekonań moralnych głoszonych w Kościele. Zaprzeczyłby wtedy misji…
Przeszczepy: nakaz moralny
List otwarty
LIST: Artykuły w „Polonia Christiana” tworzą wrażenie, że transplantolodzy są pozbawieni skrupułów i manipulują rodzinami dawców. Nie godzimy się takie osądy.
Nasz wewnętrzny kompas moralny
Mateusz Hohol
,
Łukasz Kwiatek
Oburzenie, wstręt, poczucie winy, pogarda – te i podobne im emocje funkcjonują jak nasz wewnętrzny kompas, który pozwala nam szybko podejmować decyzje moralne…
Tortury i zadośćuczynienie
Adam Bodnar
,
Wiktor Klaus
30 milionów dolarów, które Amerykanie przekazali nam pod stołem za urządzenie w Polsce tajnego więzienia, można przeznaczyć na dobry cel.
Dylematy etyczne - cena człowieczeństwa
Łukasz Kwiatek
Być może nie ma przeżycia bardziej zasługującego na miano „ludzkiego”, w całej doniosłości tego określenia, niż konieczność rozwiązania dylematu etycznego.…
Wdzięki wdzięczności
Aleksandra Głos
Zdaniem badaczy odgrywa ona kluczową rolę w tworzeniu relacji międzyludzkich oraz pełni funkcję barometru moralnego. Ale może być też źródłem doświadczenia…
Psychopatia – druga strona ewolucyjnej monety?
Radosław Zyzik
Niektórzy sądzą, że psychopatia to odrębną strategią ewolucyjną, którą można zidentyfikować u 2-3% członków społeczeństwa. Pozostałe jednostki posiadają geny,…
Doktor House, moralność i niemieckie miasta, czyli oblicza intuicji
Bartłomiej Kucharzyk
Twórcy serialu „Doktor House” posługują się zwykle pewnym schematem. Seria nietrafnych diagnoz, impas, rozmowa tytułowego bohatera z doktorem Wilsonem (…
Gilotyna Hume’a: moralność poza granicami nauki?
Bartosz Brożek
W "Traktacie o naturze ludzkiej" David Hume zauważył, że fakty nie mają nic wspólnego z normami: wiedza o funkcjonowaniu przyrody nie przekłada się na wiedzę o…
Szukam uzasadnienia
ANDRZEJ S. CHANKOWSKI
Bez znieczulenia
Ks. Adam Boniecki
Autorzy tej monumentalnej książki są świadomi laicyzacji świata i kultury. Idą pod prąd współczesnego myślenia - i Kościół, jako „znak sprzeciwu”, tak powinien…
Dowód dobra
Jacek Filek
Będę dobry, ale wpierw udowodnij, że powinienem.