Zobacz, co w nowym numerze

Jak szkoła marnuje talent twojego dziecka, co zrobić z pieniędzmi za więzienia CIA, i jak według polskiego księdza zreformować Kościół

28.01.2015

Czyta się kilka minut

Okładka "Tygodnika Powszechnego" 5/2015
"Tygodnik Powszechny" 5/2015

W „Tygodniku Powszechnym” nr 5/2015:

Przemysław Wilczyński: Geniusz w oślej ławce - jak szkoła marnuje talenty twojego dziecka

Każdy jest wybitny na swój sposób – powtarzają pedagodzy i nauczyciele. Ale dla wielu szkół nie ma to znaczenia: edukacja spod znaku testu i klucza nawraca wszystkich na przeciętność. Chłopiec uczęszczający do szkoły sprofilowanej, który zaczyna się z klasie nudzić, przeszkadza, wreszcie dorabia się etykietki „niegrzecznego” – nikt jednak nie zauważa, że ma też wybitny talent; uczeń, który jest w trzeciej klasie podstawówki (choć powinien być w piątej), ale nikt nie dostrzega ani jego problemów – niezdiagnozowana dysleksja, która sprawia, że nie otrzymuje promocji do następnych klas – ani uzdolnień (głównie do przedsiębiorczości). Takie i inne historie dzieci z polskich szkół opisuje w „Tygodniku Powszechnym” Przemysław Wilczyński. W „Temacie Tygodnika” także Agata Kula o głośnym filmie dokumentalnym „Alfabet” opowiadającym o systemach edukacyjnych na świecie, oraz Łukasz Kwiatek o tym, co to właściwie jest geniusz.

Paweł Reszka: Niebezpieczne SKOKi PiS – afera w sam raz na wybory

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe były oczkiem w głowie polityków PiS. Pieniądze, o których dziś mowa, mogą wstrząsnąć ich elektoratem.

Adam Bodnar i Wiktor Klaus: Brudne pieniądze za więzienia CIA możemy przeznaczyć na dobry cel

Z raportu Senatu USA wynika, że Amerykanie zapłacili polskim służbom specjalnym 30 mln dolarów za możliwość założenia i prowadzenia więzienia CIA. Liczymy, że toczące się w tej sprawie śledztwo polskiej prokuratury zakończy się pociągnięciem do odpowiedzialności karnej zarówno osób, które doprowadziły do powstania ośrodka, jak i tych, które na terytorium Polski dokonywały tortur – piszą Adam Bodnar, wiceprezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, i Wiktor Klaus, prezes zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. I dodają: – Należy wyjaśnić, co się z nią stało i jakie znalazła przeznaczenie kwota 30 mln dolarów. Można ją potraktować jako symbol zła, które wydarzyło się na terytorium naszego kraju, i spróbować mu zadośćuczynić poprzez przekazanie tych środków na stworzenie kompleksowej polityki pomocy państwa polskiego dla ofiar tortur.

Prof. Władysław Stróżewski: inteligencja katolicka w nowych czasach

Rola inteligencji katolickiej się nie zmieniła – krytycznie przemyśleć Polskę, przemyśleć religię. Natomiast uniepotrzebniło się męczeństwo, jak by powiedział Norwid – mówi w rozmowie z Arturem Sporniakiem prof. Władysław Stróżewski, filozof. O inteligencji katolickiej mówi, że to pewna formacja, a może raczej postawa. - Polega na tym, że się próbuje do końca zrozumieć aktualne zagadnienia, zjawiska, także znaki czasu w świetle tego, co się nazywa katolicyzmem albo chrześcijaństwem. I teraz jest problem: skąd brać materiał do tego? Odpowiedź jest w gruncie rzeczy bardzo prosta, ale wcale nie łatwa w realizacji. Bo to jest przede wszystkim Pismo Święte – podkreśla prof. Stróżewski. Inteligencja katolicka w czasach komuny pełniła wiele ważnych zadań: musiała ochronić myślenie o Polsce, o społeczeństwie, o tradycji, o religii. Na pytanie, jaka dzisiaj jest dla niej rola filozof odpowiada, że nadal taka sama.

Ks. Adam Boniecki: Utopia do zastosowania, czyli jak zreformować Kościół

Nad Wisłą także myśli się o reformie Kościoła. I to nie byle jak: wnikliwie, trzeźwo, twórczo – pisze ks. Boniecki o książce ks. Damiana Wąska. – Nie wszyscy pewnie będą zachwyceni rozdziałami „o idei reformowania” i „o krytyce Kościoła”, ilustrowanymi np. reakcjami naszych biskupów na artykuł o. Ludwika Wiśniewskiego. Chodzi jednak o przyszłość Kościoła. Przyczyn kryzysu wiarygodności Kościoła ks. Wąsek dopatruje się w tym, że „organizacja i styl animowania przez Magisterium życia wiernych w coraz mniejszym stopniu odpowiadają potrzebom współczesnego człowieka i coraz bardziej odbiegają od modeli przyjmowanych w nowoczesnych społeczeństwach”.

Grzegorz Jankowicz: Zachód woła o islam – o nowej książce Houellebecqa

Czytelnicy z całego świata (zwłaszcza ci, którzy nie przeczytali jeszcze najnowszej powieści Michela Houellebecqa „Soumission”, czyli „Uległość” lub „Podporządkowanie”, ale już co nieco o niej słyszeli) uporczywie zadają sobie jedno pytanie: czy francuski pisarz jest profetą? Pisze o zwycięstwie islamistów w przyszłych wyborach prezydenckich we Francji i oto w dniu premiery jego powieści zamachowcy pod sztandarem Allaha dokonują rzezi na pracownikach satyrycznego pisma „Charlie Hebdo” (na którego okładce skądinąd znalazła się karykatura prozaika); w tym samym czasie inny terrorysta zabija policjantów i klientów koszernego sklepu! Przypadek to czy proroctwo?

Krzysztof Cipora: Mierzenie duszy zegarkiem

Kartezjusz się mylił: umysł jest bardziej cielesny niż duchowy. Procesy umysłowe przebiegają w czasie, który można precyzyjnie określić – czytamy w dziale naukowym „Tygodnika Powszechnego”. Mierzenie czasu trwania procesów psychicznych to tzw. metoda chronometryczna, która do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych metod w psychologii eksperymentalnej. Tego rodzaju badania pozwalają m.in. wnioskować o tym, jak wiedza organizowana jest w umyśle albo jak umysł przetwarza język. Ale z metody chronometrycznej korzystają również psychologowie społeczni. Otóż nie zawsze chętnie przyznajemy się do naszych postaw, zwłaszcza tych niepoprawnych politycznie. Niemniej kształtują one nasze zachowanie. Oparty na metodzie chronometrycznej test utajonych skojarzeń (Implicit Association Test – IAT) służy właśnie do badania postaw utajonych. Zakłada się, że reakcje, do których badani są wewnętrznie przekonani, trwają krócej niż te, które próbują maskować.

Wojciech Brzeziński: Microsoft właśnie zmienia naszą rzeczywistość?

HoloLens – to urządzenie przypomina narciarskie gogle, ale przed oczami użytkownika wyświetla hologramy misternie wplecione w fizyczne otoczenie – pisze w „Tygodniku Powszechnym” Wojciech Brzeziński. – Lewitujący rozmówcy ze Skype’a. Inżynierowie rzeźbiący trójwymiarowe modele własnymi rękami. Gra komputerowa tocząca się na stole. Wszystko, co dotąd widzieliśmy na ekranie komputera, teraz ma się stać częścią otoczenia. Czy to utopia, czy całkowita zmiana tego, jak obchodzimy się z technologiami? – o tym w komentarzu dziennikarza naukowego Wojciecha Brzezińskiego na łamach najnowszego „Tygodnika”.

Rafał Sonik: Nie leżę pod palmą

Rafał Sonik, pierwszy Polak, który zwyciężył Rajd Dakar opowiada Bartkowi Dobrochowi m.in. o początkach swojej sportowej pasji, biznesowej karierze, filantropii i kontrowersyjnym projekcie budowy galerii handlowej na Krupówkach. A przede wszystkim o samym rajdzie: „Dakar pokazał mi, że możemy wiele więcej, niż nam się wydaje. Znieść, wytrzymać, dokonać”.

Okładka \"Tygodnika Powszechnego\" 5/2015

 

Dodatek: „Auschwitz. Głosy żyjących”.

O Auschwitz powiedziano już bardzo wiele, także na łamach „Tygodnika”. Dlatego – zamiast kolejny raz opisywać historię tego największego z dwóch tysięcy niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady (i zarazem największego, gdzie Żydzi ginęli w komorach gazowych) – „Tygodnik” postanowił opowiedzieć o Auschwitz głosami ludzi którzy jeszcze żyją: ostatnich świadków, narodowości żydowskiej, polskiej i romskiej.

Auschwitz. Głosy żyjących

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]