Reklama

„Zrobiłby znów to samo”

„Zrobiłby znów to samo”

20.09.2021
Czyta się kilka minut
Postępowanie sądowe w sprawie oskarżonych o zamachy z 11 września 2001 r. jest już jednym z najdłuższych w historii USA. A właściwy proces nawet się nie zaczął.
Prawnicy i dziennikarze przybywają do bazy Camp Justice, aby wziąć udział w przesłuchaniach komisji wojskowej w sprawie oskarżonych o zorganizowanie zamachów z 11 września. Kuba, zatoka Guantánamo, 23 stycznia 2017 r. Michelle Shephard / Toronto Star / Getty Images
C

Chalid Szajch Mohammed nie wyróżniał się z tłumu. Tak przynajmniej twierdzi w rozmowie z radiem NPR Garth Faile, wykładowca Uniwersytetu Chowan, gdzie Mohammed studiował w 1983 r. Z jego pobytu na lokalnej uczelni w Karolinie Północnej profesor pamięta jedynie, w której mniej więcej ławce siedział, i to, że nie miał najlepszych stopni.

Być może Mohammed nie zwrócił na siebie uwagi wykładowcy, bo był jednym z wielu uczących się tam wówczas arabskich studentów. Wszystko za sprawą władz uczelni, które w latach 80. ofensywnie reklamowały się w ambasadach USA na Bliskich Wschodzie. Aby studiować wśród pól bawełny w Karolinie Północnej, wystarczył zasobny portfel, przeciętna znajomość angielskiego i otwartość na chrześcijaństwo. Studenci tego prowadzonego przez baptystów uniwersytetu uczestniczyli w modlitwach i wykładach o Biblii. To musiało być trudne dla Chalida, syna...

15232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]