Reklama

Szukanie ojczyzny

Szukanie ojczyzny

02.05.2011
Czyta się kilka minut
Kiedy zapowiadałem, że tematem przewodnim Dni Tischnerowskich będzie patriotyzm, wielu kręciło głową: "Ludzie mają tego po dziurki w nosie".
O

Okazało się jednak, że po dziurki w nosie mają cynizmu, że nie wierzą w to, co widzą na ekranie lub o czym czytają w gazetach, że się w tym nie odnajdują. Na nasze spotkania przyszli ci, dla których nie ma miejsca na Krakowskim Przedmieściu ani po stronie "obrońców", ani po stronie szyderców. Przyszli, żeby się dowiedzieć, co o tym myśleć.

W odpowiedzi usłyszeli wielogłos. Dni Tischnerowskie to nie jest zachęta do myślenia pod jeden strychulec. Do wielogłosu zachęcają zresztą same pojęcia: ojczyzna, patriotyzm, naród, z natury sporne, o czym przypomniał Jerzy Szacki. Od zawsze istniały dwa przeciwstawne stanowiska: jedni uważali patriotyzm za "błąd" (Tołstoj złościł się, że patrioci to głupcy i bluźniercy, bo ojczyzna człowieka jest w niebie), inni widzieli w nim "cnotę", bez której trudno zbudować silną wspólnotę polityczną. Sam patriotyzm ma zresztą różne...

3432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]