Reklama

Miękkie podbrzusze niepodległej

Miękkie podbrzusze niepodległej

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Nie udawajmy, że wszystko jest pięknie. Niszczy nas przekonanie, że Polska nie jest wspólnym państwem, a rządy są wraże wobec społeczeństwa.
Karol Modzelewski Fot. Marek Szczepański / PRZEKRÓJ / FORUM
P

PAWEŁ RESZKA: Co to jest niepodległość? To pojęcie się zmieniło, kiedy coraz więcej decyzji oddajemy instytucjom ponadpaństwowym?

KAROL MODZELEWSKI: Dla jednych się zmieniło, dla innych nie. Np. część konsekwentnych liberałów uważa, że pojęcie narodu się już kończy.

A kończy się?

Moim zdaniem wcale nie zamierza. W ramach takich struktur jak UE państwa cedują część swoich suwerennych decyzji na organy wspólne. Ograniczają suwerenność, niepodległości nie tracąc.

Kiedyś idea była taka, żeby Europa zmieniła się w jedno państwo. 

Nie wiem, czy do tego dojdzie, właśnie ze względu na opór materii narodowej. Ale nawet jeśli będziemy w jednym państwie, nie będzie to oznaczało, że nie będzie w nim narodów.

Pan ciekawie nabył świadomość narodową. Uczył się Pan polskiego,...

16058

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]