Reklama

Szukaliśmy ojca wszędzie

Szukaliśmy ojca wszędzie

12.08.2012
Czyta się kilka minut
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach archeolodzy szukają szczątków ofiar komunizmu. To szansa na ustalenie miejsca pochówku generała Fieldorfa czy rotmistrza Pileckiego. A przede wszystkim: wielka nadzieja dla krewnych.
Poszukiwanie szczątków żołnierzy podziemia, zamordowanych po 1945 r. i pochowanych anonimowo na Powązkach, 2 sierpnia 2012 r. Fot. Bartosz Krupa / East News
W

W sierpniowe popołudnie na wojskowych Powązkach jest duszno. Zbiera się na deszcz. W zastygłym, gorącym powietrzu zapach lilii położonych na grobach jest jeszcze bardziej intensywny.

Od uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego minęło kilka dni. Groby powstańców nadal zaścielają świeże kwiaty i setki zniczy.

Oni ginęli młodo, ale jeszcze z nadzieją – w ogniu walki, uniesienia, wiary, że przybliżają wolność. Wielu ich kolegów, którzy przeżyli wojnę, nie doświadczyło nawet tej nadziei. Też ginęli, ale nie w boju, lecz zamęczeni w komunistycznym śledztwie lub zastrzeleni po wyroku PRL-owskiego sądu. Ich bliscy czasem nawet o tym nie wiedzieli, przez lata. Łudzili się, że ojciec czy mąż jednak żyje. Żyje, bo przecież nie ma grobu.

ŁĄCZKA

W Warszawie, na Powązkach, jest tylko tzw. Łączka (kwatera „Ł”). Pod koniec...

13535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]