Reklama

Tkaniny Koho Tatsumury

Tkaniny Koho Tatsumury

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha", (Kraków, ul. Konopnickiej 26) prezentuje wystawę “Tradycyjna japońska sztuka tkacka nishiki. Koho - tradycja i nowoczesność".
Koho Tatsumura "Morze wewnętrzne Seto"
K

Koho Tatsumura (ur. w 1946 r.) jest artystą specjalizującym się w tkaninie ozdobnej. W sposób nowoczesny twórczo wykorzystuje przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycyjne techniki tkackie. Tkaniny jego autorstwa weszły w skład wyprawy ślubnej córki cesarza japońskiego. Kontynuuje pracę ojca prowadząc pracownię KOHO, jedną z wiodących w Japonii, a specjalizującą się w wytwórstwie tkanin brokatowych nishiki, których tradycja wyrobu sięga VIII w. Sztuka tkacka nishiki łączy w sobie elementy starochińskie, hellenistyczne i wzornictwo perskie. Tkaniny tka się używając przeźroczystej nici jedwabnej i jak określa to sam Tatsamura, “podwójna struktura elementów nishiki sprawia (...), że tkanina mieni się kalejdoskopowo pod wpływem światła, a jej powierzchnia zmienia się, zależnie od kąta obserwacji." Z inicjatywy Koho Tatsamura powstał Instytut Ochrony Tradycyjnych Tkanin...

4128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]