Reklama

Ładowanie...

Szlak pasterskiej mądrości

20.12.2006
Czyta się kilka minut
A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co widzieli i słyszeli, jak im to było powiedziane.Łk 2, 20.
M

Mogli sprowadzić przeżycia nocy betlejemskiej do poziomu sensacji i ograniczyć się do rejestru nieistotnych szczegółów. Mogli zacząć się licytować, kto z nich naj­wcześniej usłyszał śpiew aniołów, kto zauważył światło, kto jako pierwszy dobiegł do miejsca narodzin. Tymczasem w ich reakcjach zaskakuje teologiczna głębia, gdy wracając na miejsce codziennego czuwania nad trzodą, wielbią i wysławiają Boga za wszystko, co mogli przeżyć w tę wyjątkową noc. Typowa reakcja prostych ludzi, którzy na życiowych wirażach nie chcą celebrować siebie, lecz kierują uwagę w stronę Boga niosącego wszelkie dobro.

Można by sobie życzyć, aby to samo pełne mądrości spojrzenie pasterzy wielbiących Boga stało się zwyczajną postawą także w polskich realiach. Aby na daleki plan zeszły zastępy tych, którzy potrafią z pasją przekonywać, że to oni mają w każdej dziedzinie największe...

1662

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]