Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Zafascynowani Wcieleniem

Zafascynowani Wcieleniem

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Na niepowtarzalny nastrój nocy Bożych Narodzin składa się nie tylko radość nadzwyczajnych wydarzeń, lecz także zmęczenie, zniechęcenie i smutek. Nie rezerwujmy jednak dla nich centralnego miejsca w stajni betlejemskiej.
Giovanni Bellini "Madonna del prato", 1505
G

Gdyby dziś św. Józef, podobnie jak przed laty, nie znalazł gospody w Noc Narodzin, media zapewne przyjęłyby tę informację z dużym zainteresowaniem.

Betlejem alternatywne

Najprawdopodobniej ustalono by szybko, czy odpowiedzialnością za tę skandaliczną sytuację należy obarczyć liberałów, czy też tradycjonalistów. Eksperci ekonomiczni wytłumaczyliby szybko całą sytuację w kategoriach wolnego rynku, przypominając, iż Święta Rodzina nie powinna wymagać dla siebie niskich opłat za usługi, lecz winna wspierać drobną przedsiębiorczość oraz uwzględniać zasady lokalnej fluktuacji cen spowodowanej przez dekret cezara Augusta. Być może w potoku wielosłowia nie zwrócono by uwagi na śpiew aniołów ani nie zauważono solidarnej obecności czuwających pasterzy. Śpiew chórów anielskich zastąpiłyby wtedy polityczne przemówienia sympatyków Heroda,...

10373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]