Reklama

Szkoła bez wtajemniczenia

Szkoła bez wtajemniczenia

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Spór, jaki się toczy po decyzji rządu owliczaniu oceny zreligii do średniej, pokazał dobitnie, że obrona ideologicznych pozycji jest ważniejsza niż zdrowy rozsądek idobro uczniów. Czy istnieje jakieś racjonalne wyjście? Tak: elementy "katechezy wtajemniczenia, wktórych wymaga się religijnej żarliwości, muszą znaleźć swoje miejsce poza szkołą.
Fot. ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ / Agencja Gazeta
P

Przeciwnicy włączania ocen z religii do średniej sądzą, że nie można oceniać żarliwości czyjejś wiary. Czy jednak to wiara ma podlegać ocenie? Uważamy, że w toku nauki religii w szkole przekazywana powinna być tylko wiedza teologiczna: informacje na temat Biblii, historii Kościoła, koncepcji metafizycznych w chrześcijaństwie, nauki o moralności itd. Wiedzy tej nie należy utożsamiać z religioznawstwem, które w polskiej tradycji kojarzy się ponadto z marksistowską krytyką religii.

To, że wiedza przekazywana na lekcjach religii dotyczy tylko jednej tradycji (np. katolickiej, prawosławnej, protestanckiej), nie znaczy wcale, że nie może być oceniana. Z takiego przedmiotu oceny można i należy wystawiać. Nie należy jednak czynić przy tym dość groteskowych koncesji, do których stosowania przyznaje się ks. Zbigniew Paweł Maciejewski ("TP" nr 37/07). Cóż to za...

8473

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]