Reklama

Półprzedmiot i półśrodki

Półprzedmiot i półśrodki

10.10.2006
Czyta się kilka minut
Podstawowym problemem religii w szkole jest jej niejasny status. Nikt właściwie nie wie, czym ma być: ewangelizacją czy edukacją. W efekcie nie jest ani jednym, ani drugim. Jeśli nie upodobni się do innych lekcji, zawsze będzie już dziwnym "półprzedmiotem.
rys. M. Owczarek
N

Należę do pokolenia, które nie doświadczyło katechezy parafialnej. Ale gdy porównuję doświadczenia własne z doświadczeniami rówieśników, okazuje się, że choć religia weszła w system edukacji szkolnej, pozostała przedmiotem nauczanym na nieskończenie wiele sposobów. Podczas gdy wszyscy musieliśmy przeczytać "Lalkę" czy brnąć przez zawiłości trygonometrii, nasze doświadczenia z religii są różne. Jedni wspominają regularny wykład teologiczny, inni siostrę z gitarą, dla wielu katecheza to zażarte debaty o aborcji, dla niektórych "grupki dzielenia", w których mieli rozmawiać o swoim doświadczeniu wiary. Nie znaczy to, rzecz jasna, że nie ma żadnego obowiązującego programu nauczania. Oznacza to tylko, że jego stosowanie to w praktyce kwestia otwarta.

Pelagianie i katolicy

To, że pod nazwą jednego przedmiotu kryją się różne treści,...

9243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]