Reklama

Nauka myślenia

Nauka myślenia

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Kościelne gremia odpowiedzialne za katechezę nie mogą zdecydować, czy chodzi im o „wprowadzanie w pełnię życia chrześcijańskiego”, czy o neutralną wiedzę na temat chrześcijaństwa.
Ilustracja: Konrad Nowicki
S

Szkolna katecheza pochłania lwią część energii polskiego Kościoła, lecz jej efekty, w stosunku do zaangażowanych sił i środków, wydają się nieproporcjonalnie małe. Osoby odpowiedzialne w Kościele za katechezę nie posiadają spójnej wizji tego, co ma się dziać na lekcjach religii. O sprawie wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach (patrz np. „TP” nr 37/2012). Rzeczywistość pozostaje niezmienna, co ujawniło m.in. niedawno ogłoszone stanowisko Konferencji Episkopatu w sprawie matury z religii. Mówiąc krótko: rozumienie katechezy jako głębokiego duchowego procesu konkuruje z traktowaniem jej jako neutralnego przekazu teoretycznej wiedzy.
KATECHEZA JAKO WTAJEMNICZENIE
Dyrektorium Katechetyczne Kościoła Katolickiego (czyli wytyczne dotyczące nauczania religii w szkołach) stwierdza w punkcie 21., że „nadrzędnym celem katechezy, któremu podporządkowane są...

13444

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]