Katecheci i frustraci

Zakazywanie świeckim katechetom udziału w strajku jasno pokazuje, że kościelne władze mało obchodzi ich materialny byt oraz pracownicze prawa. Katecheza w Polsce nie jest przemyślana.

Reklama

Katecheci i frustraci

Katecheci i frustraci

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Zakazywanie świeckim katechetom udziału w strajku jasno pokazuje, że kościelne władze mało obchodzi ich materialny byt oraz pracownicze prawa. Katecheza w Polsce nie jest przemyślana.
FRANCO SILVI / EAPA / PAP
S

Strajk nauczycieli dość niespodziewanie wywołał znów pytania o zasadność obecności katechezy w polskich szkołach. W zdecydowanej większości katecheci nie przyłączyli się do akcji strajkowych, za co niejednokrotnie spotkał ich ostracyzm ze strony innych pedagogów.

Należy jednak zaznaczyć, że wypowiedzi kościelnej hierarchii w tym przypadku ustawiały nauczycieli religii pod ścianą. Bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji ­Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że w kwestii ewentualnego czynnego przyłączenia się do nauczycielskiego protestu katecheci powinni zachować ostrożność: „Jakkolwiek nie chcemy odbierać nauczycielom religii ich obywatelskiego prawa, to jednak apelujemy i uwrażliwiamy przede wszystkim na dobro dziecka”, bo – jak zadeklarował – „tutaj w centrum jest człowiek i jego dobro jest najważniejsze”.

Dosadniej stanowisko...

17463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pozwoliłem sobie na komentarz wideo: https://www.youtube.com/watch?v=2NGyVS7ThOQ Link nie jest klikalny - trzeba go skopiować i wkleić

także dla dobra samego kościoła, oczywiście - podobnie z haniebnym konkordatem, do archiwum - bez tych zmian, proszę Państwa, nie ma żadnych szans na odratowanie tej instytucji

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]