Reklama

Szczęśliwi, czyli święci

Szczęśliwi, czyli święci

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Jaki sens w naszym świecie ma mówienie o szczęściu?
O. Wacław Oszajca

​Czy można – zapytają niektórzy – być szczęśliwym podczas pogrzebu? W szpitalu, czuwając przy konającym dziecku? Czy można być szczęśliwym patrząc, jak ludzie ścinają sobie nawzajem głowy, zrzucają bomby na swoje miasta, wysadzają w powietrze tysiącletnie zabytki?

Takie pytania można by mnożyć długo. Odpowiedź jest jednak zaskakująca: owszem, taka możliwość istnieje. Możliwość, lecz nie konieczność. Najpierw trzeba uwierzyć, że w tej sprawie rację ma historia, a zwłaszcza Jezus, kiedy, o dziwo, mówi, że szczęśliwymi są ci, którzy o szczęście najmniej zabiegają, bo mają świadomość swojej słabości i grzeszności. Umieją współczuć i pomagać biednym, stawać w obronie pokrzywdzonych, przebaczać krzywdy, zachować dobre nastawienie do wrogów. Jednym słowem: ci, którzy podchodzą do rzeczywistości dosłownie po Bożemu.

Do pytania „Czy na pogrzebie można być szczęśliwym?” można...

3088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]