Reklama

Teolog mówi „nie"

Teolog mówi „nie"

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Ma rację Slavoj Žižek, kiedy pisze, że "autentyczne dziedzictwo chrześcijaństwa jest zbyt wartościowe, aby pozostawić je w rękach fundamentalistycznych dziwaków. Tyle że z tych samych powodów trudno przystać, aby kolonizowali je ateistyczni filozofowie pokroju Žižka czy Badiou.
Rys. MIROSŁAW OWCZAREK
K

Kiedy mamy do czynienia z intelektualnym kolonializmem? Ano wtedy, gdy dochodzi do "interpretacyjnego gwałtu" na obcym dziedzictwie kulturowym. Konsekwencją takiego aktu jest reinterpretacja podstawowych znaczeń, symboli, metafor i postaci. Kolonizowanie chrześcijaństwa dla własnych celów ideologicznych można zauważyć w książce Žižka "Kukła i karzeł. Perwersyjny rdzeń chrześcijaństwa", ale jeszcze dobitniej widać go w pracy Alai­na Badiou "Św. Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu".

Requiescat in pace

Dziś spadkobiercy Hegla, Marksa czy Lenina wracają do religii. Zwłaszcza do chrześcijaństwa. Dziwić to może tym bardziej że jeszcze do niedawna widzieli w nim tylko "opium dla ludu". To jednak, że sięgamy do religii - zapewniają lewicowi filozofowie - nie ma nic wspólnego z nawróceniem. Przeciwnie: na każdym kroku zapewniają siebie...

20041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]