Reklama

Ładowanie...

Teolog mówi „nie"

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Ma rację Slavoj Žižek, kiedy pisze, że "autentyczne dziedzictwo chrześcijaństwa jest zbyt wartościowe, aby pozostawić je w rękach fundamentalistycznych dziwaków. Tyle że z tych samych powodów trudno przystać, aby kolonizowali je ateistyczni filozofowie pokroju Žižka czy Badiou.
Rys. MIROSŁAW OWCZAREK
K

Kiedy mamy do czynienia z intelektualnym kolonializmem? Ano wtedy, gdy dochodzi do "interpretacyjnego gwałtu" na obcym dziedzictwie kulturowym. Konsekwencją takiego aktu jest reinterpretacja podstawowych znaczeń, symboli, metafor i postaci. Kolonizowanie chrześcijaństwa dla własnych celów ideologicznych można zauważyć w książce Žižka "Kukła i karzeł. Perwersyjny rdzeń chrześcijaństwa", ale jeszcze dobitniej widać go w pracy Alai­na Badiou "Św. Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu".

Requiescat in pace

Dziś spadkobiercy Hegla, Marksa czy Lenina wracają do religii. Zwłaszcza do chrześcijaństwa. Dziwić to może tym bardziej że jeszcze do niedawna widzieli w nim tylko "opium dla ludu". To jednak, że sięgamy do religii - zapewniają lewicowi filozofowie - nie ma nic wspólnego z nawróceniem. Przeciwnie: na każdym kroku zapewniają siebie...

20041

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]