Reklama

Ewangelia i Realpolitik

Ewangelia i Realpolitik

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Papież chce doprowadzić do znormalizowania sytuacji Kościoła w Chinach. Scenariusz mógłby wyglądać tak: Watykan nawiąże stosunki z Pekinem, a po cichu będzie wspierał Kościół "podziemny i podporządkuje sobie księży z uzależnionego od władz Stowarzyszenia Katolików. Jednak problem jest bardziej złożony.
Trójca Święta, malowidło chińskie /fot. KNA-Bild
W

Wieść, że na nadzwyczajnym "szczycie" spotkali się w Rzymie szefowie watykańskich dykasterii oraz biskupi z Hongkongu, Makau i Tajwanu, by dyskutować o sytuacji w Chinach, obiegła w minionym tygodniu świat. Ale wbrew nadziejom komentatorów, nie ustalono żadnego nowego ruchu w dotychczasowej polityce; Watykan podkreślił tylko, że chce "normalizacji stosunków". Gdy uczestnicy obrad rozjeżdżali się, Pekin niczym mantrę ponowił warunki wysuwane od lat: zerwanie przez Watykan stosunków z Tajwanem i "niemieszanie się w wewnętrzne sprawy Chin" (Papież musiałby zrzec się mianowania chińskich biskupów).

Moment jest szczególny: w minionym roku kontakty Watykanu z Pekinem stawały się coraz bardziej lodowate. Władze chińskie doprowadziły do wyświęcenia trzech biskupów bez zgody i wiedzy Benedykta XVI. Nie doszło co prawda do ich ekskomunikowania - wbrew temu, co zdążyła...

10609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]