Reklama

Szansa na odzyskanie sumienia

Szansa na odzyskanie sumienia

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Wojciech G., były ksiądz i zakonnik (michalita) nie przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale wniósł o dobrowolne poddanie się karze, za molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce, oraz finansowe zadośćuczynienie ośmiu pokrzywdzonym.
S

Sąd skazał go na siedem lat pozbawienia wolności. Niektórzy boją się, że w ten sposób prokuratura zrobiła z niego męczennika; inni twierdzą, że dopóki nie przyzna się do winy – ofiary nie otrzymają moralnego zadośćuczynienia.

Potraktowanie milczenia Wojciecha G. jako aktu heroicznej odwagi niesprawiedliwie oskarżonego człowieka, który ma coś do udowodnienia światu, graniczy z naiwnością, usprawiedliwioną tylko niewiedzą na temat zachowania pedofilów. Skoro były michalita dobrowolnie poprosił Watykan o przeniesienie do stanu świeckiego i nie chciał zmierzyć się z oskarżycielami w trakcie normalnego procesu, to jego milczenie nie jest oznaką niewinności, ale ucieczki przed bólem ofiar i rozdrapywaniem własnego sumienia. Może być i inny powód – świadomość, że nie udźwignie brzemienia krzywdy, którą spowodował, gdyby ofiary musiały mu przypomnieć, co zrobił i jak zdradził „własne...

1746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]