Reklama

Uważne oko

Uważne oko

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Zmarł Marek Piasecki, fotografik, jeden z najbardziej intrygujących polskich artystów. Przez wiele lat fotoreporter "Tygodnika Powszechnego".
Marek Piasecki / fot. z archiwum rodzinnego, Galeria Starmach
P

Piasecki urodził się w 1935 r. w Warszawie. Po Powstaniu trafił do Krakowa, gdzie w 1952 r. został przyjęty na historię sztuki. Studiów nie zdążył rozpocząć, z przyczyn politycznych aresztowany i skazany na sześć lat wiezienia. Rok później zwolniony z powodu złego stanu zdrowia, wreszcie trafia na studia, których jednak nigdy nie ukończy: ważniejsza staje się dlań fotografia.

Jako chłopiec dostał aparat Zeiss Ikon i już w liceum pracował w laboratorium fotograficznym. W połowie lat 50. jego zdjęcia trafiają na łamy "Stolicy" i "Świata Młodych", wchodzi też w świat artystyczny. Ma niewiele ponad 20 lat, gdy zostaje członkiem Grupy Krakowskiej, skupiającej artystów tej rangi co Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski czy Jonasz Stern. W latach 1958-1962 jest reporterem "Tygodnika Powszechnego". Prace Piaseckiego pojawiają się na wystawach, dobrze ocenia...

7591

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]