Reklama

Strategia karabinu

Strategia karabinu

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Dysydenci z Irlandzkiej Armii Republikańskiej nie wierzą w skuteczność polityki, a "starej" IRA zarzucają zdradę. Dla nich nadal liczą się karabin i bomba.
W ciągu 40 lat powstało ok. 2 tys. murali, będących wyrazem przekonań skłóconych społeczności Belfastu / fot. Jakub Świderek, Link Polska Magazine
G

Gdy podróżuje się przez Irlandię Północną, trudno nie zauważyć tajemniczych skrótów, którymi usiane są mury, a nawet nawierzchnia ulic: IRA, PIRA, RIRA, CIRA, INLA... Towarzyszą im wizerunki ludzi w kominiarkach i z karabinami. Z czego nietrudno wywnioskować, że intrygujące nazwy oznaczają organizacje paramilitarne, walczące - na co wskazują irlandzkie barwy: zielona, biała i pomarańczowa - o cel nadal aktualny: zjednoczenie Irlandii.

IRA to Irlandzka Armia Republikańska, najstarsza i największa. PIRA to Provisional IRA, czyli tzw. Tymczasowe Skrzydło IRA. Gdy pod koniec lat 60. w IRA nastąpił rozłam, organizacja podzieliła się na Oficjalną i Tymczasową. Ta ostatnia, wbrew nazwie, wcale nie była tymczasowa, ale właśnie całkowicie przejęła inicjatywę, a wraz z nią nazwę i tożsamość IRA. Również pozostałe ugrupowania są efektem rozłamów. RIRA, powstała w 1997 r...

8821

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]