Reklama

Ładowanie...

Podzielone przestrzenie Belfastu. Reportaż z Irlandii Północnej

z Belfastu
16.05.2022
Czyta się kilka minut
Czy referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii zostanie zwołane? Dziś pytanie nie brzmi już „czy”, ale „kiedy”.
Republikański mural w katolickiej dzielnicy Derry/Londonderry. Irlandia Północna, 3 maja 2022 r. Fot. AGATA KASPROLEWICZ
T

Tego jeszcze tutaj nie było. Po raz pierwszy w historii republikańska partia Sinn Féin, która chce odłączenia Belfastu od Wielkiej Brytanii, awansowała do roli największego ugrupowania w Zgromadzeniu Irlandii Północnej. Jej przeciwnicy, unioniści, grożą zablokowaniem nowego lokalnego rządu.

Czy możliwy paraliż polityczny będzie impulsem do zmiany systemu, opartego na dzieleniu władzy między katolików i protestantów? Czy Irlandia Północna jest gotowa zerwać z kulturą konfliktu, która kształtowała życie polityczne i społeczne tej części Zielonej Wyspy?

Derry/Londonderry i Portrush

– Nie mam nadziei na zjednoczenie, ale na ponowne zjednoczenie Irlandii. Bo Wielka Brytania dokonała kiedyś podziału Irlandii wbrew woli jej mieszkańców – deklaruje 66-letni Joel, który przez całe życie był piekarzem w Derry.

Inaczej Trevor, 10 lat starszy, który przez całe życie...

16832

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]