Reklama

Ładowanie...

Stawiszyński: czy duchy istnieją?

13.05.2023
Czyta się kilka minut
Niewykluczone, że istnienie bądź nieistnienie duchów (oraz w ogóle rzeczywistości nadzmysłowej) jest kwestią co najmniej drugo- albo trzeciorzędną.
Fot. Karol Paciorek
C

Czy duchy istnieją? Niezależnie od tego, co rozumiemy pod pojęciem „ducha” – a dałoby się tutaj naprędce sformułować co najmniej kilka bazowych definicji – zdania są, mówiąc delikatnie, podzielone. Współczesna nauka, oficjalna dawczyni obrazu świata, nie stwierdza wszak istnienia niczego innego aniżeli to, co da się zmierzyć i policzyć. Widziana dziś okiem naukowym rzeczywistość jawi się jako konglomerat cząstek regulowany prawami fizyki i ewolucji. Świadomość – coś, było nie było, fundamentalnie realnego, a zarazem niemożliwego do kwantyfikacji – jest w tej perspektywie po prostu pochodną procesów materialnych, w pełni zależną od podłoża, na którym wyrasta. Duchy zatem mogą być jedynie produktem wyobraźni, nic bowiem – w sensie jak najściślejszym – ze świadomości nie pozostaje po śmierci ciała, które jest jej wyłącznym nośnikiem i generatorem.

Oczywiście, jak to zwykle bywa w...

6173

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]