Reklama

Sprawiedliwość nierychliwa, ale skuteczna

Sprawiedliwość nierychliwa, ale skuteczna

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja ponosi odpowiedzialność za zamordowanie w 2006 r. na terenie Wielkiej Brytanii byłego funkcjonariusza FSB Aleksandra Litwinienki. Sędziowie stwierdzili, że dwaj zabójcy, Rosjanie, działali jako agenci Kremla.
S

Stroną skarżącą była wdowa, Marina. ETPC rozpatrzył materiały brytyjskiego śledztwa, w którym ustalono, że byłego oficera rosyjskich tajnych służb i następnie krytyka Putina otruto izotopem polonu. Trybunał nie stwierdził, kto wydawał polecenia zabójcom, ale podkreślił, że bez zezwolenia wysokich czynników we władzach nie mogliby dotrzeć do radioaktywnego polonu. ETPC postanowił też, że Rosja ma wypłacić wdowie 100 tys. euro rekompensaty. Rosyjskie reakcje były standardowe: wyrok uznano za polityczny i rusofobiczny.

Zabójstwo Litwinienki, który na oczach świata konał w męczarniach w szpitalu, miało pokazać przeciwnikom putinizmu na całym globie: dopadniemy każdego, kto nam zagraża. Potem, po 2006 r., rosyjskie służby brały na cel kolejne osoby. Był wśród nich eksagent GRU Siergiej Skripal i jego córka Julia, których próbowano otruć w 2018 r. w brytyjskim Salisbury. Akurat tego dnia, gdy ETPC ogłosił wyrok, brytyjska policja opublikowała kolejne wyniki śledztwa w sprawie Skripalów. Ustalono personalia trzeciego uczestnika zamachu: działaniami dwóch agentów GRU dowodził generał Denis Siergiejew (także z GRU), który w tym celu przybył do Wielkiej Brytanii.

Młyny sprawiedliwości mielą wprawdzie długo, ale – jak widać – skutecznie. ©

O wyborach w Rosji piszemy w dziale Świat, a więcej o sprawach Litwinienki i Skripalów można przeczytać na stronie „TP” w cyklu „Rosyjska ruletka”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]