Reklama

Niezbyt rozumne głosowanie

Niezbyt rozumne głosowanie

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Jeden ze spektakli politycznych putinizmu – nazywany wyborami do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu – przeszedł do historii. Co z niego wynika?
Aktorzy w rosyjskich strojach ludowych przed lokalem wyborczym. Miasto Krymsk w Kraju Krasnodarskim, 19 września 2021 r. AP / EAST NEWS
G

Głosowanie trwało trzy dni, od piątku 17 września do niedzieli 19 września, a w kilku regionach także w eksperymentalnym trybie online. Podane oficjalnie wyniki okazały się w pełni zgodne z oczekiwaniami władz: ogłoszono, że wygrała Jedna Rosja, i to z niewiarygodnie doskonałym wynikiem 49,8 proc., który gwarantuje jej utrzymanie konstytucyjnej większości.

Drugie miejsce przyznano Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (19 proc.). Nieco ponad 7 proc. zgarnął Władimir Żyrinowski ze swoją LDPR. Niewiele mniej głosów zdobyła Sprawiedliwa Rosja, poszerzona o partię Za Prawdę nacjonalisty Zachara Prilepina. Pięcioprocentowy próg wyborczy pokonała jeszcze partia Nowi Ludzie (5,32 proc.) – to utworzony niedawno projekt, skrojony przez Kreml dla urozmaicenia składu opatrzonych już bohaterów, którzy od lat zasiadają w niezmiennych pozach na kanapie przeznaczonej dla tzw. systemowej...

13314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]