Reklama

Spotkanie w drodze

Spotkanie w drodze

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Instytucja Synodu Biskupów, owoc Soboru Watykańskiego II, okazała się opatrznościowym narzędziem dla Kościoła, przed którym współczesny świat stawia wciąż nowe, często nieznane dotąd problemy. Trzeba też jednak przyznać, że wielu teologów i biskupów, nawet sam Jan Paweł II, wskazywało na usterki w mechanizmach jej funkcjonowania.
Kard. Karol Wojtyła podczas synodu biskupów w 1971 r.
D

Dwadzieścia synodów biskupów, które odbyło się od czasu zakończenia ostatniego Soboru, odegrało i odgrywa ważną rolę w życiu Kościoła. Przykładem są chociażby papieskie dokumenty (adhortacje), które zwykle wieńczą obrady. Problem w tym, że zdaniem krytyków procedury nie sprzyjają debacie wokół ważkich problemów, jak też - co ważniejsze - Synody z góry pozbawione są możliwości podejmowania wiążących kogokolwiek decyzji.

Powrót do korzeni chrześcijaństwa

Termin synod jest kalką greckiego synodos, na które składają się dwa wyrazy: syn (razem) i hodos (droga). Etymologicznie zatem synod to “spotkanie w drodze". W kontekście kościelnym chodzi tu o takie zgromadzenie wierzących, które stara się wytyczyć dla pielgrzymującego Kościoła najwłaściwsze w konkretnym kontekście historycznym drogi.

Przyjmuje się, że pierwszy...

14070

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]