Reklama

Dar leży na ołtarzu

Dar leży na ołtarzu

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Zebrani w Rzymie biskupi będą się poruszać po terenie podminowanym wieloma ciągnącymi się od lat sporami. Ich obrady są poważną próbą kolegialności, a część obserwatorów uważa, że podczas synodu może dojść do zakwestionowania niektórych reform Soboru Watykańskiego II.
Obrady synodu biskupów poświęconego Europie w 1999 r.
I

Instytucja Synodu Biskupów, którą będzie można obserwować przez trzy październikowe tygodnie, jest bardzo młoda. Ustanowił ją Paweł VI w 1965 r. “dla wspierania (per favorire) jedności i współpracy biskupów całego świata ze Stolicą Apostolską, przez wspólne studiowanie kondycji Kościoła i wspólnych rozwiązań problemów związanych z jego misją. Nie jest to Rada, nie jest to Parlament, ale Synod, który posiada swoją własną naturę" - wyjaśni w przemówieniu na Anioł Pański 22 września 1974.

Mimo rozmaitych krytyk, także ze strony samych uczestników tych zgromadzeń, trudno przecenić ich znaczenie. Powołanie do życia synodu jest spektakularnym krokiem Kościoła w kierunku kolegialności, bez naruszania zasady papieskiego prymatu: cum Petro et sub Petro. Synod Biskupów jest instytucją doradczą i nie partycypuje we władzy, jednak warto zauważyć ewolucję stylu adhortacji...

17610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]