Reklama

Spojrzenie po latach

Spojrzenie po latach

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Od tamtej nocy, kiedy wprowadzono stan wojenny, minęło 25 lat. Dopiero i aż 25 lat.
D

Dopiero, bo wciąż nie jest to zamknięty rozdział, bo wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi, bo ciągle jeszcze ta pamięć boli. Aż, bo wyrosło już nowe pokolenie, urodzone w latach 80., które tamte dni zna co najwyżej z relacji bliskich. Rzeczywistość tamtego czasu jest dla nich tak samo odległa jak okres II wojny światowej: rok 1981 czasem bywa chyba niezrozumiały i dziwny, ale często fascynujący.

W tym roku w Warszawie, a także w wielu innych miastach - Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu itd. - bez większego wysiłku, ot wracając do domu lub idąc na zakupy, można było spotkać młodych ludzi poprzebieranych za zomowców lub żołnierzy, grzejących się przy koksownikach, ustawionych przy samochodach z zapomnianym już napisem "milicja". Inscenizacje starć demonstrantów z zomowcami, wystawy fotografii na ulicach, filmy na wielkich telebimach, płonące znicze... Obchody...

4722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]