Reklama

Śmieciowa mowa

Śmieciowa mowa

20.01.2014
Czyta się kilka minut
W konkursie na największe frazeologiczne nieporozumienie ostatnich lat ta zbitka zajęłaby zaszczytne drugie miejsce. Tuż za „ideologią gender”.
Z

Zaczniemy – zechcą Państwo wybaczyć – od definicji z Wikipedii: „Umowa śmieciowa – publicystyczne określenie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, szczególnie w celu ominięcia przepisów prawa pracy lub obniżenia klina podatkowego. Brak jest jakichkolwiek formalnych definicji pojęcia (...), w związku z czym jest ono stosowane w sposób dowolny, w sposób odpowiadający bieżącym potrzebom argumentacyjnym osób uczestniczących w debacie publicznej na temat rynku pracy w Polsce”.
O ile można dyskutować z pierwszą częścią definicji – umowy zwane śmieciowymi są przecież niejednokrotnie stosowane, bo lepiej przystają do charakteru wykonywanego zadania (np. w tzw. wolnych zawodach) – o tyle druga część trafia w sedno problemu. Przynajmniej w odniesieniu do świata polityki, w którym pojęcie „śmieciówek” używane jest dowolnie (o innych, bardziej precyzyjnych...

7090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]