Reklama

Na własnych śmieciach

Na własnych śmieciach

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Zapowiadając walkę o godność Polaków pracujących na „umowach śmieciowych”, rząd wywołał burzę, choć nie zaproponował wcale rewolucyjnych zmian. Na dodatek nie wiadomo, z czym dokładnie chciałby walczyć.
il. Boris Lyubner / ILLUSTRATION WORKS / CORBIS
M

Magdalena, scenarzystka, określenia „umowy śmieciowe” używa wyłącznie w ironicznym kontekście, choć od kilku lat zarabia na życie wyłącznie dzięki nim. Tak zdecydowała, rzucając stałą pracę w dużej medialnej korporacji. Początkowo zastanawiała się, czy nie założyć jednoosobowej firmy, ale wybadawszy grunt wśród znajomych mikroprzedsiębiorców, uznała, że na starcie koszty mogą ją przerosnąć, a są przecież inne rozwiązania.
Składki na ZUS odprowadza sama, jako twórca. Te na ubezpieczenie zdrowotne opłaca w jednej z prywatnych firm. Odpowiada jej taka wolność, o etacie nie myśli. Tak przynajmniej twierdzi, podkreślając, że nie wyobrażałaby już sobie pracy dla kogoś na wyłączność, od ósmej do szesnastej. Aha, nie uważa też wcale, by aktualna umowa naruszała jej godność, jak sugerował premier Donald Tusk.
Karolina, dziennikarka, w grupie pracowników ze śmieciem w nazwie...

22532

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]