Reklama

Ładowanie...

Słuchajcie biskupów. Irlandzkich.

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Niezależnie od wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, warto postawić pytanie, czym i po co jest Unia oraz co my w niej właściwie robimy.
N

Niestety, dominuje obraz UE jako wielkiego tortu, wokół którego toczą się przepychanki, kto więcej dla siebie wykroi albo kto "uzyska więcej dla Polski". To przemawia do wyobraźni wyborców, tym bardziej że magiczne "unijne dopłaty" przekładają się na lepsze drogi, odnowione miasta, wparcie przedsiębiorczości, poprawę sytuacji na wsi. Nie mam złudzeń: przedstawiciele wszystkich państw zabiegają w Brukseli o własne interesy. Rzadziej akcentuje się dobro wspólne Europy. Pojęcie to - niestety - jest nazbyt abstrakcyjne, a my z niejakim trudem przechodzimy do myślenia o Europie w kategoriach "my", nie "oni".

Nasze wejście do Unii w znacznym stopniu, jeśli nie całkowicie, zawdzięczamy Janowi Pawłowi II. To jego głos przezwyciężył rozterki wielu Polaków. Głos zdecydowany, bo Papieżowi wizja Polski w Europie przyświecała od początku. Odnajdujemy ją w przemówieniu...

4267

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]