Reklama

Słuchajcie biskupów. Irlandzkich.

Słuchajcie biskupów. Irlandzkich.

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Niezależnie od wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, warto postawić pytanie, czym i po co jest Unia oraz co my w niej właściwie robimy.
N

Niestety, dominuje obraz UE jako wielkiego tortu, wokół którego toczą się przepychanki, kto więcej dla siebie wykroi albo kto "uzyska więcej dla Polski". To przemawia do wyobraźni wyborców, tym bardziej że magiczne "unijne dopłaty" przekładają się na lepsze drogi, odnowione miasta, wparcie przedsiębiorczości, poprawę sytuacji na wsi. Nie mam złudzeń: przedstawiciele wszystkich państw zabiegają w Brukseli o własne interesy. Rzadziej akcentuje się dobro wspólne Europy. Pojęcie to - niestety - jest nazbyt abstrakcyjne, a my z niejakim trudem przechodzimy do myślenia o Europie w kategoriach "my", nie "oni".

Nasze wejście do Unii w znacznym stopniu, jeśli nie całkowicie, zawdzięczamy Janowi Pawłowi II. To jego głos przezwyciężył rozterki wielu Polaków. Głos zdecydowany, bo Papieżowi wizja Polski w Europie przyświecała od początku. Odnajdujemy ją w przemówieniu...

4267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]