Reklama

Słowa abp. Michalika zraniły ofiary

Słowa abp. Michalika zraniły ofiary

21.10.2013
Czyta się kilka minut
Nie znamy przyczyny pedofilii, ale znamy różne jej uwarunkowania, dlatego większość specjalistów uważa, że aby zrozumieć jej istotę, trzeba brać pod uwagę czynniki biologiczne, kulturowe i psychiczne.
K

Każde więc odwołanie się do hipotezy opartej na jednym czynniku nieadekwatnie ujmuje złożoność zjawiska, jakim jest pedofilia; tym bardziej że nie istnieje „typowy” pedofil. W ostatnich dniach abp Józef Michalik wypowiedział się kilkakrotnie o przyczynach pedofilii, i za każdym razem wywoływał konsternację w różnych środowiskach. Chcąc wskazać na złe traktowanie dzieci, wykraczające poza jego ekstremalne przejawy, jakimi są czyny pedofilne, za przyczynę nadużyć seksualnych wobec dzieci uznał emocjonalne deficyty ich samych, rozwody, pornografię, feminizm i gender. Pomylił jednak czynniki ryzyka z przyczynami oraz sformułował oceny, które są bezpodstawnymi oskarżeniami.
Dzieci, obojętne w jakim wieku i z jakich rodzin, nigdy nie są odpowiedzialne za krzywdy, jakie je spotykają ze strony dorosłych. Rozwody są zawsze trudnym doświadczeniem emocjonalnym dla dzieci, ale czynnikiem...

3251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]