Reklama

Słoneczny dzień

Słoneczny dzień

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Ćwierć wieku temu, a nawet trochę więcej, wyciągnąłem z półki w Bibliotece Miejskiej w Atlantic City antologię, w której były jego wiersze.
A

A może nie była to antologia (bo przecież nie był przez amerykańskich antologistów szczególnie szanowany), lecz jego własna książka, może po prostu pierwszy tom „The Complete Poems of Charles Reznikoff”, ten sam, który wiele lat później raz jeszcze miałem w rękach, ale już w Londynie. W ogóle kiepsko z tym Reznikoffem, trudno było coś znaleźć nawet za granicą, na szczęście dział poezji Biblioteki Miejskiej w Londynie (chyba miejskiej, no bo jakiej, skoro każdy mógł tam wejść bez rejestrowania się) był dość dobrze zaopatrzony i mogłem przeczytać również jego poemat o Holokauście. A także ten wiersz, zatytułowany „Biblioteka Cooper Union”, tak dobrze pasujący do tamtej chwili:

Mężczyźni i kobiety nad otwartymi książkami –
i nigdy nie przewracają kartek: przychodzą
tylko po ciepło
nie światło.

Wiersz podaję w przekładzie Piotra Sommera, który po...

4284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy to ważne, że nie stał się dla świata tak ważnym nazwiskiem? Jest ważny dla pana; i z pewnością dla wielu innych, którzy pewnie nie wypelniają „calego świata”. Ale czy naprawde jest czego zalowac?:) ten swiat srednio zachwyca. Dla mnie np ważny jest Gennadij Ajgi, w wielu wierszach szorstki, ociosany z efektownych inkrustacji. Czy żałuję, że nie wymienia się go wśród wielkich? Nie. Może tak mają poeci z niekrzykliwym ego, że trzeba ich sobie przytulic i miec?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]