Reklama

Słaba silna wiara

Słaba silna wiara

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Dlaczego mieszkańcy Nazaretu, rodacy Jezusa, omal nie doprowadzili swego ziomka do śmierci?
N

Najłatwiej byłoby na to pytanie odpowiedzieć, sięgając po argumenty etyczne. Można by wtedy najzwyczajniej w świecie rzec: byli to ludzie nikczemni, podli. Typy spod ciemnej gwiazdy. I tak dalej. No bo jak można świętego człowieka, więcej, Syna Bożego, po prostu Boga, tak okrutnie potraktować? Czy człowiek może być aż tak bardzo zaślepionym, że nawet cuda nie robią na nim żadnego wrażenia? Nie, powiedzą inni, problem leży gdzie indziej. Przede wszystkim w słabości wiary nazaretańczyków. Gdyby mieli mocną wiarę, gdyby byli ludźmi głęboko wierzącymi, nie postąpiliby tak paskudnie, okrutnie. Czy jednak na pewno?

Niekoniecznie. Można twierdzić coś wprost przeciwnego. To nie zbyt słaba, ale nazbyt silna wiara nieomal nie doprowadziła mieszkańców Nazaretu do zbrodni. Nazaretańczycy byli przecież święcie przekonani, że o Jezusie, ich ziomku, rodaku, sąsiedzie, koledze wiedzą wszystko...

3153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]