Reklama

Tęsknota Łotra

Tęsknota Łotra

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Wszelkie starania ludzi, którym wydaje się, że są dobrzy, mogą się okazać warte tyle samo, co jeden akt człowieczeństwa kogoś, kto sam siebie uważał za złego.
Antonello da Messina „Ukrzyżowanie” (1475), Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii. MONDADORI / GETTY IMAGES
K

Korci, żeby pisać mu hagiografię. Biografię według klasycznych wzorców: krwisty moralitet z dwoma punktami zwrotnymi. Pierwszy mógłby być wtedy, gdy mały Dyzmas z wioski w okolicach Emaus (tak twierdziły niektóre legendy) z miłego pacholęcia staje się draniem. Drugi punkt opisuje Ewangelia Łukasza: gdy ukrzyżowany po prawej stronie Jezusa uznaje swoją winę, a Jego niewinność. I prosi: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”.

Ale przecież nie wiemy o nim nic. Tylko że – jak to ujął jeden z najwybitniejszych amerykańskich intelektualistów XX w. ks. Richard John Neuhaus w książce „Śmierć w piątek po południu” – „pierwszy do domu wrócił złodziej”. Święty Dobry Łotr, któremu apokryficzna Ewangelia Nikodema nadaje imię Dyzma (z uwagi na konotacje „Dyzmy” w polskiej kulturze masowej będę używał formy „Dyzmas”), choć w innych apokryfach nazywa się go też Joatasem...

17598

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]