Reklama

Skarb dominikański

Skarb dominikański

03.04.2016
Czyta się kilka minut
W zakamarkach krakowskiego klasztoru odkryto metalowe skrzynki z zaskakującą zawartością.
Zygmunt I Stary, sztych Aleksandra Lessera z XIX w. (zaznaczono okucia berła podobne do znalezionych w dominikańskim klasztorze).
P

Patrząc z klasztornego korytarza, ta cela właściwie niczym się nie wyróżnia. Wewnątrz nie mieszka żaden z zakonników. W kącie zakurzone kartony. Na dużym stole las złotych, srebrnych i pozłacanych relikwiarzy i monstrancji. Po tę najbardziej okazałą w największe kościelne święta przychodzi brat Andrzej Pastuła, klasztorny zakrystianin. Na półkach kielichy mszalne, ale wśród nich do niedawna nie było tego najcenniejszego – gotyckiego, z końca XV wieku. Naczynie – które można by nazwać „dominikańskim Graalem” – znaleziono w celi o. Adama Studzińskiego. Zmarły w 2008 r. opiekun klasztornego skarbca najwyraźniej chciał mieć go blisko siebie. Dominikanie opowiadają, że wykopał kielich w ogrodzie.

– Istnieje hipoteza, że bracia podczas szwedzkiego potopu najcenniejsze rzeczy ukryli w skrzyniach zakopanych przy klasztorze. O. Adam, przekopując po wojnie teren wokół klasztoru,...

8941

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]