Reklama

Skarb dominikanów

Skarb dominikanów

28.03.2016
Czyta się kilka minut
W zakamarkach klasztoru dominikańskiego w Krakowie odkryto bezcenny skarb.
Artur Sporniak
Artur Sporniak / Fot. Grażyna Makara
O

Oprócz unikatowej rzymskiej, scytyjskiej, a być może nawet celtyckiej biżuterii odkryto szczerozłote okucia, pochodzące najprawdopodobniej z berła Zygmunta I Starego. Jeśli hipoteza o pochodzeniu okuć się potwierdzi, będą to obok prezentowanego na Wawelu Szczerbca jedyne polskie insygnia królewskie, bowiem oryginalna korona Chrobrego, berło i jabłko zostały przetopione przez Prusaków w XIX w. na monety. – Na pochodzenie okuć naprowadza znajdujący się na nich inicjał SPDGRP – to inicjał króla Zygmunta Starego: Sigismundus Primus Dei Gratia Rex Poloniae, (Zygmunt Pierwszy z Bożej Łaski Król Polski) – mówi „Tygodnikowi” dominikanin i historyk sztuki br. Piotr Oleś. – Bardzo podobne okucia znajdują się na berle trzymanym przez Zygmunta na litografii Aleksandra Lessera z XIX wieku. Rodzi się pytanie, czy Lesser mógł korzystać z jakiegoś wcześniejszego źródła ikonograficznego – zastanawia się zakonnik. Dodatkowym potwierdzeniem królewskiego pochodzenia jest wyryty na jednym z okuć herb Obojga Narodów, czyli Pogoń i Orzeł Biały.

Zbiór antycznej biżuterii jest na tyle duży, że w tej chwili stawia krakowskich dominikanów na drugim miejscu po Muzeum Narodowym w Warszawie. Wśród biżuterii znajduje się np. piękna srebrna figurka pantery prawdopodobnie scytyjskiego pochodzenia. Oszacowanie wartości historycznej i artystycznej skarbu być może przyśpieszy utworzenie na terenie krakowskiego klasztoru muzeum. Dominikanie od lat starają się o fundusze na ten cel. ©℗

Więcej o bezcennym skarbie, który odkryto w zakamarkach klasztoru dominikańskiego w Krakowie, w kolejnym numerze "Tygodnika Powszechnego".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]