Reklama

Siódmy kontynent

Siódmy kontynent

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Brzegi Bajkału każdego roku minimalnie się rozstępują. Za wiele tysięcy lat ląd może pęknąć, a wtedy oddzieli się nowy kontynent.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Irkucku, grudzień 2012 r. Fot. Jakub Szymczuk
J

Jeśli tak się stanie, jeśli kolejny kontynent powstanie, nowa ziemia nie będzie już Azją, geografowie wymyślą dla niej inną nazwę. Ale na Syberii dziś słychać opinię, że to już teraz inny kontynent – dla jej mieszkańców, Sybiraków, pęknięcie nastąpiło wraz z upadkiem ZSRR. Luba Kalesnik, kobieta w średnim wieku, mieszkanka Syberyjskich Usoli: – Kraje byłego ZSRR podzieliły granice, zostaliśmy odcięci od świata, od krewnych, bez pracy, bo upadły przedsiębiorstwa. Ludzie na dziko wycinają więc tajgę, drzewo nielegalnie sprzedają do Chin. Nawet zwierzęta od nas uciekają.

Współcześni rosyjscy naukowcy – socjolodzy, politolodzy, geolodzy, historycy – zastanawiają się: czym jest Syberia? Wiele porządków się tu zachwiało: niewola nagle przerodziła się w wolność, kobiety przejęły rolę mężczyzn, komunistyczny eksperyment, który miał zatrzeć poczucie odrębności narodowej, nie wypalił (...

16975

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]