Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Sens Syjonu

Sens Syjonu

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Psalm 84 jest pochwałą życia zgodnego z wymaganiami i nakazami z góry Syjon.
O

Opowiada o tych, których serce i ciało „pochutliwa sobie do Boga żywego” (we współczesnym przekładzie: „pragnie i tęskni” – jakże skromnie i bezbarwnie to brzmi). Psalm otwiera obraz piękna przybytków Pana, a zamykają słowa o tych, którzy docierając do Świątyni, osiągają mistyczny spokój, „chodząc w niewinności” i mając całą nadzieję w Bogu.

Pieśń dotyczy przede wszystkim pielgrzymów zdążających „huf za hufem” na Syjon. Idą doliną morwową, jak ci, którzy szli i chodzą doliną śmierci oraz łez, a wroga się nie ulękli. Wstępowaniu na górę towarzyszy wysiłek fizyczny i duchowy, przemiana wewnętrzna. Jej spełnieniem jest obraz Boga na Syjonie. Bóg przyciąga swoich wiernych, bierze ich w posiadanie. Oddala od wszystkiego, co mogłoby od myślenia o Nim odwodzić.

Słowa psalmu brzmią jak zachęta do życia zakonnego, w całkowitym poświęceniu modlitwie. Judaizm czegoś takiego nie...

2939

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]