Reklama

Ścieżki nomadów Europy

Ścieżki nomadów Europy

31.08.2010
Czyta się kilka minut
Wyrzucając z Francji romskich emigrantów, Nicolas Sarkozy niechcący wywołał w Europie dyskusję o sytuacji Romów. Juan de Dios Ramirez, pierwszy romski deputowany w Parlamencie Europejskim, chce pozwać francuskiego prezydenta przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
N

Nie pamiętam, jak miał na imię. Pamiętam, jak skulony siedział w taniej gospodzie w Ústí nad Labem. Była jesień 1999 r., cała Europa patrzyła na czeskie miasto Ústí, gdzie tzw. "biali", czyli etniczni Czesi, postanowili postawić mur wokół trzech bloków zamieszkanych przez Romów. Bo hałas, bałagan, narkomani. Jak to u Cyganów lub - jak teraz się mówi - Romów.

Do Ústí ściągnęli dziennikarze, organizacje obrony praw człowieka i inni Romowie. Wśród nich - ten mężczyzna z gospody. Sam był Romem i przyjechał z Ostrawy, żeby podnieść na duchu tych nieszczęśników z bloków. W garniturze, przystojny, wysoki. W rozmowie przyznał, że sam ma problem. Wynajmował mieszkanie i właśnie mu je wypowiedziano. Szuka innego, ale - mówił - nikt Romowi nic nie wynajmie (bo hałas, bo bałagan, bo narkomani - wiadomo). On ma pracę, o dzieci dba, do szkoły chodzą. Zwykły obywatel. Ale...

11295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]