Reklama

W dwóch światach

W dwóch światach

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Joanna Talewicz-Kwiatkowska, antropolożka kulturowa: W Polsce Romowie słyszą: „Jesteście u nas, my u siebie”. A ja też jestem u siebie!
Fot. Grażyna Makara
B

BARTEK DOBROCH, MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Kim Pani jest?
JOANNA TALEWICZ-KWIATKOWSKA: Kobietą. Polką. Romką z ortodoksyjnej grupy Polska Roma.
Ortodoksyjnej, to znaczy?
Przebywając z rodziną nigdy bym się nie ubrała tak jak teraz: w spodnie i z odkrytymi ramionami, bo nie chciałabym zrobić wstydu moim bliskim.
Żyje Pani w dwóch światach naraz?
Ale kryzys tożsamości mam już za sobą.
A był?
Był.
Czym się przejawiał?
Jako nastolatka buntowałam się przeciw nakazywaniu mi, jak mam się zachowywać. Raz, gdy miałam odwiedzić ciocię, kazano mi założyć długą spódnicę. Jechałam do niej na rowerze, spódnica strasznie zahaczała o łańcuch, więc był to doskonały pretekst, żeby wpaść w histerię i wykrzyczeć mamie (ojcu nigdy nie miałam odwagi) że nie będę robić,...

21782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]