Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ścieżka do świata

Ścieżka do świata

09.06.2009
Czyta się kilka minut
GŁOSY HERBERTA - pośród wielu książek, jakie się ukazały w związku z minionym Rokiem Herbertowskim, ta jest w swoim wewnętrznym zróżnicowaniu najbardziej zaskakująca.
B

Barbara Toruńczyk, która całość ułożyła, tłumaczy w posłowiu, że chciała ukazać wielostronność dzieła Herberta i jej związek z biografią. A rdzeniem tej biografii była nieustanna praca twórcza, realizacja pewnej całościowej wizji, doskonalenie wewnętrznego głosu, który zdołałby wyrazić to, co rodzi się w zderzeniu czującego podmiotu ze światem.

Tom otwierają Herbertowskie pierwodruki na łamach "Zeszytów Literackich" z ostatniej dekady życia poety, dalej zaś czeka nas szereg zaskoczeń, albo przynajmniej przypomnień rozmaitych rzeczy i spraw. Są pośród nich mniej i bardziej istotne. Do pierwszych należą wczesne, niedrukowane opowiadania Herberta. Do drugich - jego wypowiedź podczas spotkania w Budapeszcie 26 września 1979 roku.

Uderza ona dramatyzmem i osobistym tonem. Herbert mówił wówczas o zmarłym poecie węgierskim, któremu poświęcił wiersz "...

4314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]