Reklama

Republika przyjaciół

Republika przyjaciół

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Po lekturze ubeckiej prozy dokumentującej próbę usidlenia Herberta (myślę o publikacji w najnowszych Zeszytach Historycznych, o której pisałem przed tygodniem) z prawdziwą ulgą sięga się do tej książeczki. Bowiem w przeciwieństwie do ubeckich notatek i raportów naprawdę przybliża nam ona Herberta, pozwala usłyszeć jego głos.
C

Co w niej znajdziemy? 32 listy Herberta i Barańczaka z lat 1972-96 oraz dwa inne listy Herberta - do Adama Michnika (z grudnia 1976) i do Barbary Toruńczyk (z maja 1986). Pięć jego wierszy dla przyjaciół: “Do Ryszarda Krynickiego - list", dedykowaną Michnikowi “Mszę za uwięzionych", “Widokówkę od Adama Zagajewskiego", poświęcony Arturowi Międzyrzeckiemu wiersz “Artur" i niedokończony wiersz bez tytułu przypisany Barbarze Toruńczyk. I jeszcze dwa krótkie pożegnania Josifa Brodskiego - drugie z nich odczytano podczas Mszy zamówionej przez polskiego poetę za rosyjskiego kolegę. Są też oczywiście sumienne przypisy i nota wydawnicza.

Ta książka jest więc nie tylko świadectwem przyjaźni urodzonego w 1924 roku Herberta z młodszym o 22 lata poetą i krytykiem Nowej Fali. Zgromadzone w niej teksty i faksymilia tworzą zarys portretu grupy przyjaciół, pozwalają dostrzec...

6097

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]