Reklama

Ruletka z konsekwencjami

Ruletka z konsekwencjami

29.06.2020
Czyta się kilka minut
Szwecja uparcie obstaje przy swojej strategii walki z epidemią, innej niż ta stosowana przez resztę Europy. Na szali jest nie tylko życie jej obywateli, ale także wizerunek kraju.
Znicze koło parlamentu ku pamięci zmarłych na COVID-19. Sztokholm, 28 kwietnia 2020 r. / IBL / REX / EAST NEWS
J

Jeszcze niedawno, w kwietniu, gdy w większości europejskich krajów ogłoszono powszechną kwarantannę, gdy opustoszały ulice, a ludzie zamknęli się w domach, zdjęcia otwartych szwedzkich kawiarni czy sklepów wzbudzały w Europie całe spektrum emocji: od zaz- drości przez zdumienie aż po oburzenie.

Teraz, w czerwcu, gdy w większości krajów wirus został przyduszony (nawet jeśli o końcu epidemii nie można jeszcze mówić), Europa powoli wychodzi z lockdownu, a Szwecja znów jest tematem żywych dyskusji, lecz mających już inny charakter. Bo choć rząd w Sztokholmie nie zmienił swojej osobnej strategii w walce z epidemią, to zmieniła się pozycja kraju w statystycznych tabelach: Szwecja, gdzie na COVID-19 zmarło już ponad 5 tys. ludzi, wysunęła się na prowadzenie, gdy idzie o liczbę zachorowań oraz liczbę zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Uderzająca jest tu zwłaszcza...

16858

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]