Reklama

Rozmowy (bez) nadziei

Rozmowy (bez) nadziei

26.08.2013
Czyta się kilka minut
W piątek 9 sierpnia system obrony przeciwrakietowej przechwycił w Eilacie, kurorcie na południu Izraela, rakietę wystrzeloną z północnego Synaju.
T

Tydzień później Żelazna Kopuła – jak nazywa się izraelski system obrony przeciwrakietowej – zniszczyła kolejną rakietę wystrzeloną z Libanu. Oba ataki przeprowadzili bojownicy niezwiązani z konkretnymi ugrupowaniami.
Targany zamieszkami Egipt, pogrążona w wojnie Syria, niestabilny Liban. Znów widzimy, w jak niespokojnym sąsiedztwie znajduje się Izrael. Również wewnątrz spokój jest tylko pozorny.
Poczytano za sukces Johna Kerry’ego, amerykańskiego sekretarza stanu, że namówił obie strony, by porozmawiały w Waszyngtonie o wznowieniu procesu pokojowego. Do tej pory Abbas za warunek rozmów z Netaniahu uważał uznanie granic z 1967 r. oraz zamianę ziemi. Jednak zależny od USA, zgodził się na rozmowy. Co gorzej, ich punktem wyjściowym jest stanowisko izraelskiej prawicy. Netaniahu zyskuje więc legitymację w polityce wewnętrznej, a jednocześnie ocala gabinet, bo jego koalicjanci...

1785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]