Rozmowy (bez) nadziei

W piątek 9 sierpnia system obrony przeciwrakietowej przechwycił w Eilacie, kurorcie na południu Izraela, rakietę wystrzeloną z północnego Synaju.

26.08.2013

Czyta się kilka minut

Tydzień później Żelazna Kopuła – jak nazywa się izraelski system obrony przeciwrakietowej – zniszczyła kolejną rakietę wystrzeloną z Libanu. Oba ataki przeprowadzili bojownicy niezwiązani z konkretnymi ugrupowaniami.

Targany zamieszkami Egipt, pogrążona w wojnie Syria, niestabilny Liban. Znów widzimy, w jak niespokojnym sąsiedztwie znajduje się Izrael. Również wewnątrz spokój jest tylko pozorny.

Poczytano za sukces Johna Kerry’ego, amerykańskiego sekretarza stanu, że namówił obie strony, by porozmawiały w Waszyngtonie o wznowieniu procesu pokojowego. Do tej pory Abbas za warunek rozmów z Netaniahu uważał uznanie granic z 1967 r. oraz zamianę ziemi. Jednak zależny od USA, zgodził się na rozmowy. Co gorzej, ich punktem wyjściowym jest stanowisko izraelskiej prawicy. Netaniahu zyskuje więc legitymację w polityce wewnętrznej, a jednocześnie ocala gabinet, bo jego koalicjanci grozili wystąpieniem z rządu, jeśli rozmowy nie będą wznowione. Zyskuje również legitymację międzynarodową i czas – wszak nie zatrzymał budowy osiedli na terenach okupowanych. Wydaje się więc być jedynym wygranym pozornego sukcesu Kerry’ego.

Zapowiedź wznowienia rozmów nie tchnęła jednak nadzieją. Oba społeczeństwa nie wierzą w pokój i obawiają się siebie nawzajem. Według badań z lipca 57 proc. Palestyńczyków uważa, że długoterminowym celem Izraela są granice od Jordanu do Morza Śródziemnego. 37 proc. Izraelczyków sądzi, że Palestyńczycy chcą podbić ich kraj i wymordować większość żydowskiej populacji. Tylko 10 proc. Izraelczyków i 29 proc. Palestyńczyków wierzy, że można zatrzymać przemoc.

Trudno się dziwić brakowi nadziei. 6 czerwca minęło 46 lat, odkąd rozpoczęła się okupacja.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Teolożka i publicystka a od listopada 2020 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i na Uniwersytecie Hebrajskim w… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 35/2013