Reklama

Palestyńska wojna bratobójcza

Palestyńska wojna bratobójcza

z Ramallah i Zachodniego Brzegu Jordanu
26.11.2018
Czyta się kilka minut
Jakkolwiek niewiarygodnie to zabrzmi, największym koszmarem Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu Jordanu jest nowe państwo palestyńskie.
Targ w Strefie Gazy, 2017 r. MAJDI FATHI / NURPHOTO VIA GETTY IMAGES
P

Plotki o tym, że powstanie takiego państwa jest jednym z elementów amerykańskiego planu – przygotowywanego przez zięcia prezydenta Trumpa, Jareda Kushnera, oraz jego doradcę Jasona Greenblatta – krążą po Ramallah, Betlejem, Jerychu i innych miastach palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, wywołując panikę tutejszych polityków.

Panikę zrozumiałą, bo plan ponoć zakłada powołanie państwa wyłącznie w Strefie Gazy – małej (liczącej tylko 360 km2), ale za to niezwykle ludnej (niemal 2 mln mieszkańców, tj. ponad 5200 osób na km2) palestyńskiej enklawie nad Morzem Śródziemnym.

– To prawda, czujemy, że celem jest odcięcie Gazy od reszty Palestyny i uczynienie z Gazy jakiegoś podmiotu politycznego – mówi mi w Ramallah Baszar Azzeh, polityk Organizacji Wyzwolenia Palestyny i członek Palestyńskiej Rady Narodowej (organu quasi-ustawodawczego, funkcjonującego w ramach OWP). –...

21823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Hamas wygrał w Gazie wybory." W tamtych, prawnie uznanych, wyborach Hamas wygral i stworzyl rzad Autonomii Palestynskiej. Niestety swiat zewnetrzny praktycznie wybory uniewaznil, co doprowadzilo do bratobojczych walk i rozlamu. I tak to zostalo.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]