Reklama

Rozmowa i konfesja

Rozmowa i konfesja

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Teatr odbiciem niepokojów Europy - tak brzmiało hasło tegorocznej, trzeciej już edycji Festiwalu Dialog. Najbardziej poruszające spektakle rodziły się jednak z niepokojów artystycznych, na drodze dekonstruowania mitów literackich, prób docierania do prawdy egzystencjalnej.
O

Osiemnaście spektakli (z czego dwie trzecie to produkcje zagraniczne), teatry najwyższej rangi i promocja młodych twórców, warsztaty, spotkania, dyskusje... Wrocławski “Dialog" to bez wątpienia najbardziej reprezentatywny przegląd europejskiego teatru w Polsce. Mogłoby się więc wydawać, że pozwoli na dokonywanie podsumowań. Ale ekonomiczno-polityczna jedność Europy najwyraźniej nie przekłada się na jedność estetyczną czy ideową twórców.

Jedynym wspólnym doświadczeniem artystów krajów zjednoczonej Europy wydaje się być dziś rozczarowanie, zagubienie i pesymizm, najczęściej przeradzające się w eskapizm i pasywizm. Nie istnieją nawet wspólni przeciwnicy. Temat wojny w Iraku i polityki amerykańskiej pojawił się co prawda w kilku spektaklach, ale niemal za każdym razem ton politycznego zaangażowania brzmiał nieszczerze i koniunkturalnie. Sami artyści przyznawali...

10898

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]