Reklama

Wariat i zakonnica

Wariat i zakonnica

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Miarka za miarkę pozostaje jednym z najbardziej zagadkowych i trudnych do wystawienia utworów Szekspira. Nie tylko ze względu na jakby pękniętą, niekonsekwentną konstrukcję i ocierającą się o obsceniczność czy nawet blasfemię estetykę.
G

Głównym problemem jest dwuznaczna tonacja i wymowa sztuki, która z baśniowym rozmachem i fantazją, a zarazem z publicystyczną ostrością przedstawia losy grupy postaci, jeszcze półtora wieku temu interpretowanych przez krytyków jako nieprawdziwe psychologicznie, karykaturalne monstra. Dziś nikt już tak nie twierdzi - jednak pogmatwany, chaotyczny świat “Miarki za miarkę" wymaga klucza i jasnej świadomości tego, o czym chce się opowiedzieć.

Reżyserka krakowskiego spektaklu Helena Kaut-Howson tłumaczyła sięgnięcie po tekst Szekspira jego palącą aktualnością; zwłaszcza w Polsce, której obywatele stoją dziś na rozstaju. Jej zdaniem wybór ogranicza się do niezłomnej wierności religii i konserwatywnym wartościom (model popularny w Polsce) albo poddania się pędowi konsumpcyjnego życia zlaicyzowanego Zachodu, przy czym obie drogi są równie niebezpieczne. To...

6827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]