Reklama

Rosyjski patriota oskarża

Rosyjski patriota oskarża

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Mark Sołonin nigdy nie studiował historii. Ale dla ustalenia prawdy o tym, jak doszło do wojny Hitlera ze Stalinem i jak w 1941 r. miliony obywateli ZSRR wypowiedziały posłuszeństwo władzy, uczynił więcej niż rzesza zawodowych historyków.
Latem i jesienią 1941 r. kilka milionów żołnierzy Armii Czerwonej poddało się Niemcom. Wrzesień 1941 r. / fot. Berliner Verlag Archiv / DPA / PAP
J

Jesteśmy jeszcze na polskim Roztoczu; trochę dalej na wschód jest już Ukraina. Przed nami wzniesienie, zwane Wielkim Działem. Wokół, po horyzont, puszcza. 70 lat temu gdzieś tu biegła granica między III Rzeszą a ZSRR, wyznaczona w 1939 r. Tamtego dnia, pierwszego dnia operacji "Barbarossa", tą drogą szli Niemcy. Tego możemy być pewni: niewiele jest dróg w okolicy, po obu stronach duktu ciągną się bagna, gdzie źródła bierze rzeka Tanew.

70 lat temu niemieccy żołnierze nie zaszli daleko, przynajmniej nie tu. Zatrzymały ich sowieckie bunkry. Potężne, betonowe umocnienia, wzniesione rok wcześniej. Zachowane do dziś, zwane są popularnie "linią Mołotowa".

"Niedźwiedź" stawił opór

Dla sowieckich sztabowców Wielki Dział stanowił część Rejonu Umocnionego Rawa Ruska - jednego z wielu takich Rejonów, budowanych w latach...

22111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]