Reklama

Ładowanie...

Rok nie do pomyślenia

20.02.2023
Czyta się kilka minut
To wciąż wydaje mi się wręcz nieprawdopodobne: od roku trwa wojna tuż za naszą granicą.
fot. Grażyna Makara
fot. Grażyna Makara
U

Unia Europejska i NATO gwarantują nam, że nie zostaniemy sami, ale cóż, moje pokolenie ma z gwarancjami międzynarodowymi nie najlepsze doświadczenia, choć obecne wydają się dużo bardziej serio niż te dawne. NATO robi różnicę.

Ukraina… Wspomnienia mojej generacji też nie są tu najlepsze. Ale reakcja współczesnych Polaków okazała się tak nadzwyczajna, zaangażowanie tak ogromne. Wspomnienia okazały się bezsilne wobec faktów, wobec tego, co się dzieje. Ukraińcy żyją wśród nas, dzielimy z nimi naszą codzienność. Pewnie nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele to zmienia w fundamentach naszych wzajemnych relacji.

Determinacja Ukraińców zdumiała świat. Ich pewność wygranej, potwierdzana dotychczasowym przebiegiem działań wojennych, obudziła międzynarodową solidarność. Dzieje się coś, co nie ma precedensu. Zapisują się nowe karty dziejów powszechnych. Polacy, choć w wielu...

3522

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]