Reklama

Rok antyspołecznej zmiany

Rok antyspołecznej zmiany

24.12.2018
Czyta się kilka minut
Ci, którzy doceniali PiS za kontestowanie neoliberalnego status quo i prospołeczne pomysły, po roku z premierem Morawieckim mają prawo czuć się rozczarowani.
BEATA ZAWRZEL / REPORTER
W

Wystarczy proste zestawienie. Czasy premier Beaty Szydło to 500+, czyli największy w historii III RP nowy program redystrybucyjny. Do tego godzinowa płaca minimalna (ważne narzędzie na tak uśmieciowionym rynku pracy jak nasz) i ograniczenie handlu (czyli mniej pracy) w niedziele. Ustawa przeprowadzona już po zmianie premiera, lecz przygotowana jeszcze w czasach Szydło.

A rok Mateusza Morawieckiego? Kończy się uchwaleniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), polegających na dalszym wzmacnianiu indywidualistycznego charakteru polskiego systemu emerytalnego (czyli najważniejsza pozostaje zasada: ile sobie zaoszczędzisz, tyle będziesz miał). To poważny zawód dla tych, którzy liczyli, że politycy związani z obecnie rządzącym obozem, występujący dotąd jako zagorzali krytycy OFE, pójdą jednak w kierunku odbudowy w Polsce utraconej emerytalnej solidarności międzypokoleniowej.

Rok Morawieckiego to również zamknięcie w głębokiej szufladzie projektu nowego kodeksu pracy, którego głównym założeniem miał być powrót do zdrowej logiki, że jak praca, to na umowie o pracę, a nie na pozakodeksowych bajpasach, które generują szereg społecznych problemów. I na koniec jeszcze tolerowanie takich menadżerów spółek publicznych jak Rafał Milczarski z LOT – skupionych na zdławieniu w firmie wszelkich form pracowniczego oporu.

Najdalej na jesieni 2019 r. dowiemy się, czy prospołecznie nastawieni wyborcy wystawią za to PiS-owi polityczny rachunek. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz ekonomiczny, laureat m.in. Nagrody im. Dariusza Fikusa, Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego i Grand Press Economy, wielokrotnie nominowany do innych nagród dziennikarskich, np...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Premier Morawiecki nie przypadkiem pracował w irlandzkim, potem hiszpańskim banku. Prawa pracownicze ma on tam, gdzie słońce nie zagląda. Swoją drogą, nie bardzo rozumiem, czemu emerytura nie ma odzwierciedlać zarobków? Całe życie ciężko pracowałem, jako sfera budżetowa zarabiałem zbyt mało, żeby coś oszczędzić, a teraz nagle ludzie, którzy przepracowali 10 lat (zamiast 40 jak ja) mają dostawać tyle samo. Czy to jest sprawiedliwość społeczna? Latami godziłem się na niską pensję, bo Polska w potrzebie, bo wychodzimy z jednej gospodarki, ale nie doszliśmy do drugiej itd. itp. Było pracować na czarno bez składek???
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]