Reklama

Rodzinna Europa

Rodzinna Europa

05.05.2014
Czyta się kilka minut
Moment pierwszy: latem 1990 r. grupka upojonych wolnością studentów wyrusza z Krakowa w podróż szlakiem gotyckich katedr.
J

Jeszcze niezbyt daleko: najpierw Czechy, potem Bawaria, z powrotem przez Austrię. Na granicy niemiecko-austriackiej celnik decyduje o wysadzeniu ich z pociągu – bo nie mają pieniędzy. Jest wstyd i poczucie krzyczącej niesprawiedliwości, bo przecież cała podróż była pomyślana jako odzyskiwanie europejskiej tożsamości.
Moment drugi: późną wiosną 2004 r. grupka przyjaciół w wieku zdecydowanie już niestudenckim wsiada w samochód i rusza do Włoch po wino, naprawdę dużo wina. Jest radość, satysfakcja i potrzeba uczczenia wejścia Polski do Unii jakimś prywatnym gestem – choćby tak błahym jak ten odreagowujący czasy, kiedy w przetrząsanych bagażach można było zmieścić zaledwie dwie, góra trzy butelki.
Moment trzeci: majówka 2014. Z Warszawy nad morze można dojechać autostradą, podobnie jak z Krakowa do Paryża – i jeszcze dalej. Nie zatrzymując się do żadnej kontroli i mijając po...

1696

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]